EMILIA-CLARKE.PL » Twoje jedyne polskie źródło informacji o angielskiej aktorce – Emilii Clarke » Biografia
 8 Lip 2018
    Biografia

Emilia Isabelle Euphemia Rose Clarke (ur. 23 października 1986 w Londynie) – brytyjska aktorka telewizyjna i filmowa, odtwórczyni Daenerys Targaryen w serialu Gra o tron.


Emilia urodziła się w Londynie i dorastała w Berkshire. Ma młodszego brata, który został politologiem. Jej ojciec pracował jako inżynier dźwięku w teatrze, matka zajęła się prowadzeniem działalności gospodarczej. Swoje zainteresowanie aktorstwem Emilia wiąże z udziałem w premierze musicalu Show Boat, przy którym pracował jej ojciec. Jej kolejną pasją stała się muzyka, co skłoniło ją do nauki śpiewu oraz gry na gitarze. Z czasem nauczyła się grać również na flecie i fortepianie.

Emilia uczęszczała do Rye St Antony School i St Edward’s School w Oksfordzie, gdzie wystąpiła w dwóch szkolnych musicalach: West Side Story i Twelfth Night. Po ukończeniu szkoły średniej, została przyjęta do szkoły aktorskiej Drama Centre London w Londynie. Podczas studiów w tej szkole, pojawiała się wyłącznie w spektaklach szkolnych. Po zakończeniu nauki rozpoczęła współpracę z organizacją charytatywną Samarytanie, występując w ich kampaniach społecznych.

Jej pierwszy występ telewizyjny był epizodyczną rolą w serialu Doctors, gdzie wcieliła się w Saskię Mayer. Kolejna rola, którą otrzymała, to Savannah w filmie telewizyjnym Atak dinozaurów.

Przełom nastąpił w 2011, gdy zastąpiła Tamzin Merchant w roli Daenerys Targaryen w serialu Gra o tron. Tamzin Merchant opuściła projekt po nagraniu niewyemitowanego pilota, w konsekwencji zdecydowano się na nagranie odcinka z Emilią Clarke. Serial miał swoją premierę w kwietniu 2011. Po pozytywnych reakcjach widzów i krytyków stacja HBO zamówiła kolejny sezon. Rola Daenerys przyniosła Emilii międzynarodową rozpoznawalność, a także wiele nominacji i nagród – od 2011 aktorka otrzymała za nią nominacje m.in. do nagród Emmy, Satelity, Saturna, SAG, People’s Choice czy MTV. Aktorka spotkała się jednocześnie z krytyką dotyczącą scen, w których eksponowała ciało. Emilia stwierdziła, że akceptuje nagość w serialu, jeżeli ma to faktyczny sens w fabule, jednak poprosiła reżysera, aby sceny nagości były bardziej subtelne. W 2014 obsada serialu renegocjowała warunki kontraktu na realizację piątego, szóstego oraz siódmego sezonu, zwiększając w ich wyniku swoje stawki. Media podały, że jej wynagrodzenie za jeden odcinek piątego i szóstego sezonu wyniosło 300 tys. USD, natomiast za kolejne sezony 1,1 mln USD, co sprawiło, że aktorka znalazła się czołówce najlepiej opłacanych aktorów telewizyjnych.

W 2012 wystąpiła w dramacie muzycznym Spike Island. Od marca do kwietnia 2013 aktorka grała na Broadwayu, wcielając się w Holly Golightly w sztuce będącej adaptacją Śniadania u Tiffany’ego. We wrześniu 2013 odbyła się premiera filmu Dom Hemingway, gdzie wystąpiła u boku Jude’a Law. Film poniósł finansową porażkę, zarabiając ledwo około 1,8 mln USD przy budżecie produkcyjnym wynoszącym 7 mln USD. Opinie krytyków były mieszane: Rotten Tomatoes przyznał filmowi ocenę 5,9/10, natomiast Metacritic 55/100. W filmie aktorka skorzystała ze swojego warsztatu wokalnego, wykonując cover utworu Fisherman’s Blues z repertuaru The Waterboys.


Otrzymała także propozycję zagrania Anastasii Steele w filmie Pięćdziesiąt twarzy Greya na podstawie powieści E.L. James, jednak zrezygnowała, motywując to wymaganą ilością nagości. W 2015 aktorka wystąpiła u boku Arnolda Schwarzeneggera w Terminator: Genisys. W końcowym etapie castingu konkurowała o rolę z Brie Larson oraz Tatianą Maslany. Za rolę Sarah Connor w tej produkcji aktorka otrzymała nominację do nagród Jupiter oraz Teen Choice. Pomimo zarobionych 440 mln USD (przy budżecie 155 mln USD) film otrzymał przeciętne opinie wśród krytyków, którzy ocenili go na poziomie 4,7/10 na Rotten Tomatoes oraz 38/100 na Metacritic.

W 2016 miała miejsce premiera dramatu Zanim się pojawiłeś, w którym Emilia Clarke zagrała główną rolę u boku Sama Claflina. Film odniósł znaczący sukces finansowy, zarabiając 207 mln USD przy budżecie wynoszącym 20 mln USD. Postać Lou Clark przyniosła aktorce ponownie nominacje do nagród MTV, Teen Choice oraz Jupiter. W 2017 Emilia Clarke zagrała główną rolę w thrillerze Głosy ze ściany, a w 2018 premierę miał film o przygodach Hana Solo, kolejnego spin-offu serii Gwiezdne Wojny.