Do jakiego lekarza się udać, gdy mamy problemy z nogami? Dobrze jest zobaczyć, czym zajmują się dani specjaliści

Problemów z nogami można naliczyć bardzo dużo. Weźmy na przykład te bardziej znane, jak odciski, halluxy czy wrastające paznokcie – to okropnie męczące dolegliwości, osoby, których one dotykają są zmuszone poszukać pomocy u… No właśnie u kogo?

Czy pomoże chirurg, a może ortopeda? A może jednak ktoś inny, jak lekarz od leczenia stóp, to znaczy podolog podolog gliwice albo podiatra. Chirurg ogólny, na przykład ortopeda Kraków, zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem operacyjnym chorób, a także ich powikłań z różnego rodzaju zakresów, jak układ pokarmowy, krążenia czy oddechowy.

rentgen nogi

Autor: Ken Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Chirurg taki leczy wszelkie popularne choroby, zaś bardziej specjalistyczne zabiegi przejmowane są przez chirurgów szczegółowych. Zajmują się oni danymi rejonami ciała, na przykład rekonstrukcja więzadła krzyżowego. Bardzo istotną pozycję w pracy chirurga ogólnego zajmuje onkologia operacyjna i zabiegowe leczenie raka. Ortopedia natomiast to dział medycyny, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem nabytych jak również wrodzonych nieprawidłowości, które objawiają się w funkcjonowaniu, budowie różnych narządów ruchu człowieka. Specjalizacja taka szczególnie odnosi się do chorób oraz urazów, na przykład kości, więzadeł jak również do uszkodzeń mięśni, nerwów i żył.

Ortopeda Kraków zajmuje się także leczeniem różnego rodzaju urazów kości oraz stawów, do nich najczęściej możemy zaliczyć złamania, zwichnięcia, skręcenia oraz stłuczenia. Sprawdźmy teraz mniej powszechnie znane termin, to znaczy podologia. Podologia to ta część medycyny, jaka zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń stóp i stawu skokowo-goleniowego. Tego rodzaju zabiegi mają różny charakter, wymagają zaś od specjalisty, jakie się tą przypadłością zajmuje wszechstronnej wiedzy z takich dziedzin, jak diabetologia, dermatologia, ale i chirurgia. W Polsce jest to wciąż bardzo mało znana dziedzina.

Nie ma co istotne odpowiednich regulacji prawnych, jakie mogłyby definiować, jak wygląda zakres pracy podologów. Ogólnie jednak należy powiedzieć, że jest to z dnia na dzień bardziej popularna dziedzina pośród sportowców. Kiedy czujemy ból, staramy się wszelkimi środkami przeciwdziałać temu. Warto w takim wypadku poszukać pomocy u różnych specjalistów. Jeśli jeden specjalista nam nie pomoże, to może inny lekarz będzie mógł. Jak widzimy lekarz od nóg to nie tylko ortopeda, dlatego należy wiedzieć jakie ma się możliwości działania. Czytaj też .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*