Jak znaleźć dobrego lekarza

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną również wymagania klientów. Widoczne jest to również w sytuacjach innych od zakupów lepszych jakościowo towarów lub zwracaniu większej uwagi na jakość usług.

Wymagamy także wyższego poziomu usług oferowanych przez instytucje państwowe, w tym zwłaszcza opiekę zdrowotną. Jednak skąd wziąć potrzebne informacje i z czym porównać nasze doświadczenia?

Na ocenę jakości świadczeń zdrowotnych oddziałuje kilka czynników, z których część jest zdecydowanie subiektywna. Każdy nieco inaczej odbiera działania drugiej osoby, ma inne wymagania odnośnie efektów czy przebiegu terapii. Różnice w interpretacji jakości usługi jaką jest leczenie powodują, że bardzo trudno jednoznacznie ją ocenić. Pomocne są możliwe do obiektywnej oceny elementy jak doświadczenie lekarza lub trafność w orzekaniu rodzaju choroby i wybieraniu terapii. Dobrym rozwiązaniem byłoby zdobycie tak wyników oceny obiektywnej jak i poszczególnych recenzji pacjentów, ale skąd je wziąć?.

Kiedyś głównym źródłem wiadomości o poziomie opieki zdrowotnej w określonym miejscu byli znajomi. Można było zdobyć komentarz na przykład od przyjaciółki z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci ginekolog z Warszawy jest najlepszym miastem, w którym powinno się go szukać!”.

Ten pomocny portal (https://osteopatica.pl/) zawiera dane, które omawiają ten temat, więc jeśli masz chęć zgłębić temat – zapraszamy do nas!

Niemniej takich danych z najbliższego otoczenia było niewiele i co gorsze nierzadko okazywały się sprzeczne ze sobą.

Rozwiązanie problemu przybliżyło się, gdy w naszym poszukiwaniu najlepszych ofert skierowaliśmy zainteresowanie w stronę Internetu. Wystarczyło wpisać w okienko wyszukiwarki hasło „ ginekolog Warszawa” i po chwili dostawaliśmy duże ilości odpowiadających wyników. W tym przypadku też pojawił się poważny problem – zbyt duża ilość informacji. Przejrzenie kolejnych stron z paroma opiniami na każdej wymagałoby mnóstwa czasu i byłoby raczej trudne.

W myśl powiedzenia „potrzeba matką wynalazku” powstały internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Wrocław” mamy szansę znaleźć jeden ze wspomnianych rankingów, które w klarowny sposób prezentują średnią ocenę wielu pacjentów oraz ich indywidualne opinie na temat danego lekarza. W tych najlepszych rankingach oceny są nie tylko ogólne, ale także za poszczególne elementy tworzące wizytę czy przebieg leczenia. Możliwość wyszukiwania na przykład zgodnie ze specjalizacją bądź lokalizacją jest również bardzo wygodna.

Wiemy już skąd czerpać informacje na temat rzeczywistej jakości różnych usług (bo przecież analogiczne rankingi tworzone są również dla innych usługodawców). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność najlepszych wpłynie motywująco na poprawę jakości reszty ofert.

Więcej informacji i przykład opisanych rankingów mogą Państwo znaleźć na stronie Rankinglekarzy.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*