Jakie znamy sposoby, by po kontuzji albo operacji szybko wrócić do zdrowia? Czy istnieją w ogóle tego typu metody?

Każdy z nas miewa w życiu różnego typu kontuzje, jeśli nie są groźne to niedługo o nich zapominamy i przechodzimy do codziennego funkcjonowania. Jednak jak mamy większe problemy ze zdrowiem oraz nie da się tak normalnie po jakimś czasie wrócić do pełnej sprawności.

W takim wypadku konieczne będą odpowiednie metody. Jedną z takich metod jest z pewnością leczenie czynnikami wzrostu.

kontuzja w sporcie

Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Czynnikami wzrostu są białka osocza, które bardzo dobrze stymulują procesy naprawcze i regeneracyjne tkanek po uszkodzeniu. Do leczenia wykorzystuje się autologiczny, to znaczy wzięty z własnej krwi pacjenta bogatopłytkowy preparat osocza, który jest otrzymywany poprzez odwirowanie pełnej krwi. Preparat takiego typu jest przygotowywany w warunkach ambulatoryjnych, jednakże powinny być wypełnione określone wymogi odnoszące się do sterylności, jak i jakości wirówki, ażeby nie doszło do zniszczenia płytek krwi. Jest to bardzo powszechna metoda, obok innego typu poznanych sposobów na uszkodzenia, jak endoproteza kolana. Czynniki wzrostu uwalnia się z płytek przez degranulację ziarnistości, po mniej więcej dziesięciu minutach od rozpoczęcia procesu zastygania krwi. Po przejściu przez błonę komórki macierzystej czynniki wzrostu bardzo szybko zawiązują się ze swoistymi receptorami aktywując ciąg sygnalizacji pomiędzy komórkowej, natomiast w konsekwencji ekspresję konkretnych genów. Istotny jest także fakt, że czynniki wzrostu nie przedostają się do komórek, co powoduje, że nie ma prawdopodobieństwa wystąpienia mutagenezy.

leczenie kontuzji

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

To jedynie stymulacja standardowego procesu regeneracji tkanek. To bardzo młoda metoda terapii. Wykorzystuje się ją tak samo u pacjentów z urazami mięśni i ścięgien, jak również u takich z przewlekłymi chorobami układu kostno-szkieletowego. Można też takiej terapii użyć po odbyciu różnych zabiegów, na przykład operacja więzadła krzyżowego. Używając jednorazowych, sterylnych zestawów trzeba wziąć od pacjenta krew, później jest ona odwirowywana, otrzymuje się z niej około 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Każdy zabieg kontroluje się ultrasonograficznie. Czynniki wzrostu trzeba podawać do miejsc, kiedy na obrazie USG USG stawu barkowego zauważalne są zmiany chorobowe mięśni albo też ścięgien. Taka leczenie posiada rzeczywiście powszechne zastosowanie zarówno jeśli chodzi o medycynę sportową, jak również u osób w podeszłym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*