Najważniejsze suplementy diety

80 proc. Polaków ma niedostatek witaminy D. Lekarze alarmują, ponieważ jej znaczenie dla naszego ustroju jest nadzwyczaj istotne. Witamina D to autentyczny eliksir życia, ochrania przed szeregiem schorzeń , także nowotworami. Ale co robić, gdy witaminy D mamy zbyt mało?

suplementy i witaminy w aptece

Autor: Infrogmation of New Orleans
Źródło: http://www.flickr.com

Witamina D jest koniecznym regulatorem gospodarki fosforanowo-wapniowej, warunkującym harmonijne działanie układów: odpornościowego, nerwowego, mięśniowego i kostnego. Odpowiednie stężenie witaminy D w organizmie potrzebne jest do poprawnego wchłaniania wapnia i fosforanów w przewodzie pokarmowym, wzmacnia ich absorpcję w obrębie nerek jak też wpływa na rozwój i mineralizację kośćca.

Co się dzieje, gdy witaminy D mamy zbyt mało? W podobnej sytuacji jesteśmy w wyższym stopniu narażeni na rozwój wielu schorzeń, jak cukrzycy insulinozależnej oraz chorób autoimmunologicznych. Częściej także zapadamy na nieswoiste zapalenia jelita. Witamina D odgrywa także rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu, regulacji cyklu apoptozy, stąd oddziaływanie chroniące nie tylko przed infekcjami, ale i przed nowotworami, w szczególności rakiem jelita – badanie sibo poznań grubego a także czerniakiem.

Prawie 90 proc. wit. D w układzie jest syntetyzowane w skórze pod działaniem promieniowania UVB. Natomiast egzogenna witamina D jest dostarczana wraz z jedzeniem. Do dań dostatnich w witaminę D należą: świeży węgorz, marynowany śledź, żółtko jaja. W naszej ojczyźnie konsumpcja jest zbyt mała by pokryć zapotrzebowania na witaminę D, w związku z tym powinno się przyjmować ją w formie suplementów.

szkielet

Autor: Thomas Quine
Źródło: http://www.flickr.com

Niedostatek magnezu z kolei daje objawy, które częstokroć są zwodzące. Byle błahostka wyprowadza cię z równowagi, źle śpisz oraz od czasu do czasu łapią cię skurcze? A może skarżysz się na drżenie powiek oraz stałe przemęczenie? Zanim zaczniesz biegać po doktorach, zacznij od uzupełnienia magnezu. Magnez jest organizmowi konieczny, by procesy życiowe zachodziły prawidłowo. Tymczasem wiele osób cierpi na deficyt magnezu. Powód? To częstokroć jedzenie żywności wysoko przetworzonej, życie w stresie. Magnez odpowiedzialny jest za sprawne działanie układu naczyniowo-sercowego.

Opisane suplementy nabędziemy bez recepty w każdej z aptek internetowych – Zawiszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*